Moje tvorba

MOJE TVORBA


  • Pletení z pedigu
  • Kraslice
  • Kukuřičné šustí
  • Hedvábí
  • Perníčky
  • Smaltovaný šperk
  • Fimo
  • Dárkové tašky
  • Pergamano
  • Quilling

Věnuji se různým technikám kreativního tvoření, které vyučuji na kurzech nebo předvádím na různých řemeslných akcích. 

PLETENÍ Z PEDIGU

Pedig je přírodní materiál, který se dováží z tropů jihovýchodní Asie. Jedná se o vnitřní část stonku popínavé palmy Calamus rotang neboli ratanu. Tato rostlina má stonek silný pouze několik centimetrů a dlouhý až 100 metrů. Dřevo má velmi světlou barvu, podobnou lipovému dřevu.

Z pedigu se dají vyrobit ošatky, košíky různých velikostí a tvarů, zvonečky, vánoční ozdoby    a různé dekorační předměty.

Práce s pedigem je velmi příjemná, relaxační a tvůrčí.



KRASLICE

Nejstarší technikou zdobení kraslic je VOSKOVÝ RELIÉF. Technika spočívá v nanášení teplého vosku špendlíkovou hlavičkou na předem obarvenou kraslici. Pomocí čárek, teček, větviček, kohoutích stop, kytiček se tvoří vzory. Dále se věnuji HANÁCKÉ SLÁMOVÉ TECHNICE, která patří mezi nejpracnější techniky. Principem je lepení nastříhaných kousků slámy na kraslici. Moderním způsobem zdobení kraslic je MADEIRA - vrtaná kraslice.

KUKUŘIČNÉ ŠUSTÍ

Kukuřičné šustí je přírodní materiál. Původně se ze šustí vyráběly užitkové předty jako tašky, podložky, sandály. Panenky nebo panáčci vyrobení z tohoto přírodního materiálu byly oblíbenou dětskou hračkou, a proto se od poloviny 19. století začaly prodávat i na městských trzích. Dospělým naopak sloužila figurka "šusťáka" ke zcela jiným účelům. Šohaj ji zavěšoval na kliku od dveří do domu nevěrné milé, aby tak zesměšnil svého soka v lásce.Dnes se již partnerské vztahy řeší jinak, za "šusťáky" se nikdo nemusí stydět, naopak se staly žádanými dekorativními a dárko vými předměty.

HEDVÁBÍ

Malování na hedvábí je technika, která pochází z Asie a je stará několik staletí. V Evropě se díky dostupnosti materiálů pro malování a výjimečným estetickým vlastnostem stala oblíbenou zejména v posledních letech. Hedvábí nemusí být pouze synonymem pro luxus     a nedostupnost, naopak - ceny hedvábí k dekoraci jsou velmi příznivé.

PERNÍČKY

Perníčky - jejich pečení a zdobení - je moje záliba již několik let. Vykrajovátka sbírám a mám jich už velkou krabici. Vyzkoušela jsem několik receptů a nakonec se mi osvědčil tento:

Recept na perníčky

40 dkg hladké mouky, 25 dkg cukru moučky, 2 lžičky jedlé sody, 2 lžíce koření (skořice, anýz, hřebíček), 4 celé vejce, 5 dkg hery a 10 dkg medu (tuk a med zahřejeme, aby se vše rozpustilo, med se nesmí vařit) = vše hnětačem zpracujeme, pak dáme na vál a přidáváme mouku, těsto musí být vláčné. Necháme odležet jeden den.  Po upečení potřeme rozšlehaným vajíčkem.

SMALTOVANÝ ŠPERK

Smaltování bez pícky je jednou z metod, jak si vyrobit vlastní šperk rychle a levně. Vyrobíte si originální šperk, který si také hned na místě zavěsíte. Proces výroby smaltovaného šperku probíhá tak, že na předem připravený kovový povrch nebo sklíčko naneseme smaltový prášek. Následně výrobek pálíme na určitou dobu a teplotu. Šperkařské smalty získávají odstíny své barvy v závislosti na délce a teplotě výpalu smaltu. V ceně kurzu je zahrnut veškerý materiál a vybavení pro výrobu. Kurz trvá 3 hodiny.

FIMO

Fimo je modelovací hmota, která po krátkém ručním hnětení se stává měkkou a poddajnou a dá se lehce modelovat. Můžete z ní tvarovat přívěsky, korálky, různé dekorace.... Vznikají různé kombinace barev, vzorů. Hotový výrobek se peče na 110 stupňů 20 - 30 minut. Po úplném vychladnutí výrobek ztvrdne.

DÁRKOVÉ TAŠKY

Věnovat někomu dárek ve vlastnoručně vyrobené dárkové tašce potěší určitě každého obdarovaného. Hodí se ke každé příležitosti...k vánocům, narozeninám, svátku, ke dni matek, atd.  Materiál, který používám je barevné tiskařské plátno a staré nástěnné kalendáře, ze kterých tašky skládám a podle vlastního vkusu či fantazie dozdobím.

    PERGAMANO - papírová krajka

Jedná se o zdobení průsvitného pauzovacího papíru vytlačováním a vypichováním speciálními nástroji. Tato technika vyžaduje hodně trpělivosti.
Již ve 14. století se takto, převážně v klášterech, zdobily obrázky s náboženskou tématikou.  U nás byly touto papírovou krajkou, hojně rozšířenou v 19. století, zdobeny barvotiskové religiózní obrázky. K jejich rozšiřování přispívali ve velké míře jezuité. Krajkové bordury dodávaly obrázkům zvláštnost a nádech romantiky a vzácnosti, zvlášť byly-li ještě dozdobeny zlatem. Ve Francii a jiných zemích Evropy se v té době touto krajkou zkrášlovaly také pohlednice a obrázky, které byly upomínkou na křest, apod.
V dnešní době, ji můžeme používat pro výrobu přáníček, záložek do knih, svatebních oznámení, dárkových krabiček, obalů a taštiček na dárky, stínidel na lampičky, rámečků na fotografie, apod. Vše, co je vyrobeno touto technikou působí slavnostním dojmem, a proto jsou tyto výrobky s nádechem výjimečnosti velmi vhodné jako dárek i jako doplněk slavnostních okamžiků.

Quilling - papírový filigrán

Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarné umění, jehož hlavním materiálem jsou papírové proužky, které se pomocí quillingového pera stáčí do spirálek a pomocí prstů formují do různých tvarů (lístek, kapka, kytička). Tvary se fixují lepidlem na podklad (papír, krabičky, rámečky...) a vytváří se z nich originální obrazce.

Tato technika má dlouhou historii. I když počátky quillingu nejsou zaznamenány, někteří je datují do doby vynálezu papíru v prvním století po Kristu v Číně. Jiné zdroje uvádějí, že se zrodil ve starověkém Egyptě. Prvně byl zdokumentován kolem roku 1200, ale zcela nepopiratelné důkazy o jeho existenci pocházejí z 15. a 16. století. V této době řeholníci            a řeholnice v evropských zemích zdobili pomocí papírových proužků stáčených pomocí husích brk různé předměty. Právě používání husích brk dalo název samotnému quillingu (quill = brk).       V průběhu dalších staletí se začaly quillingem zabývat "jemné" dámy. Quillingu se slečny a paní   z vyšší společnosti učily společně s jinými ručními pracemi. Ke konci 18. století tato zábava začala upadat a výuka quillingu, zařazená dříve v kurzech pro dívky, vymizela. 


Mgr. Bc. Jana Okrouhlá, Fialova 94, Dlouhopolsko 28903
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky